DISEMINARE

OBIECTIVE SI ACTIVITĂȚI

Proiectul de formare profesionala si mobilitati VET ”ACCES LA STAGII VET, SUCCES PE PIATA MUNCII”  se desfășoară in cadrul acreditarii Erasmus+ VET, acordata Liceului de Transporturi Auto, Dr. Tr. Severin, pe perioada 01.03.2021-31.12.2027.

Un alt proiect ce se adaugă celor deja încheiate, un alt prilej pentru experiențe profesionale și personale memorabile pentru 28 participanți la mobilități, dintre care 26 de elevi si 2 cadre didactice.

Pentru aceste mobilități, Uniunea Europeană ne-a alocat un grant de 74216 euro euro  pe perioada iunie 2023-august 2024,  pentru îndeplinirea următoarelor obiective:

• 26 de elevi scoala profesionala, calificarea Mecanic Auto isi imbunatatesc  competentele necesare integrarii durabile pe piata muncii, prin participare la stagii de practica de calitate in Europa

• 2 cadre didactice VET isi dezvolta competente in utilizarea unor  metode didactice inovatoare, prin participarea la activitati de Job Shadowing in institutii de profil din Sevilla, Spania.

• Promovarea si transpunerea valorilor europene ale incluziunii si diversitatii in practica scolara pentru cresterea sanselor oricarui elev de a participa la o mobilitate.

• Dezvoltarea capacitatii scolii de a realiza parteneriate de calitate care sa sustina cooperarea si formarea profesionala la standarde EU.

Elevii participa la stagii de practica în două fluxuri:

- 26 februarie - 8 martie 2024, Torremolinos, Spania

- 17 -28 iunie 2024 la Malaga, Spania

Profesorii vor participa la un Job Shadowing cu tema "Spanish Educational System, Comprehensive Overview" in perioada 22-26 aprilie, 2024

Furnizor activitati de Job Shadowing: idevelop Training, https://idevelopcourses.com/

JOB-SHADOWING

ANUNȚ JOB - SHADOWING