DISEMINARE

OBIECTIVE SI ACTIVITĂȚI

Proiectul de formare profesionala si mobilitati VET ”ACCES LA STAGII VET, SUCCES PE PIATA MUNCII”  se desfășoară in cadrul acreditarii Erasmus+ VET, acordata Liceului de Transporturi Auto, Dr. Tr. Severin, pe perioada 01.03.2021-31.12.2027.

Un alt proiect ce se adaugă celor deja încheiate, un alt prilej pentru experiențe profesionale și personale memorabile pentru 28 participanți la mobilități, dintre care 26 de elevi si 2 cadre didactice.

Pentru aceste mobilități, Uniunea Europeană ne-a alocat un grant de 114 380 euro  pe perioada iunie 2023-august 2024 pentru îndeplinirea următoarelor obiective:

• Imbunatatirea competentelor necesare integrarii durabile pe piata muncii a 34 elevi, prin participarea la stagii de practica de calitate in Europa

• Cresterea competentelor in utilizarea noilor tehnologii si metodelor didactice inovatoare a 6 cadre didactice VET, prin participarea la schimburi de bune practici internationale.

• Promovarea si transpunerea valorilor europene ale incluziunii si diversitatii in practica scolara pentru cresterea sanselor oricarui elev de a participa la o mobilitate.

• Dezvoltarea capacitatii scolii de a realiza parteneriate de calitate ECVET care sa sustina cooperarea si formarea profesionala la standarde EU.

Elevii participa la stagii de practica în două fluxuri:

Furnizorul cursurilor: idevelop Training, https://idevelopcourses.com/

JOB-SHADOWING